Bugun...
Çerçioğlu; Katı Atık Ücreti Almayacağız
Tarih: 21-03-2013 16:19:00 + -Çerçioğlu; Katı Atık Ücreti Almayacağız
Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ?Atıksu ve Evsel Katı Atık Ücreti tahsilâtının? erteleneceğini açıkladı.

 

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 11. maddesine istinaden belediyelerinin gerçekleştirdiği ‘Atıksu ve Evsel Katı Atık Ücreti tahsilâtının’ ertelenmesini istediğini hatırlatan Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ilgili kanun ve yönetmeliklere istinaden başlayan uygulama karşısında vatandaşlardan yoğun şikâyetler geldiğini söyledi.

 

2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 11. maddesinde belediyelerin meclisleri tarafından belirlenecek tarifeye göre atıksı toplama, arıtma ve bertaraf ücreti ile katı atık toplama, taşıma ve bertaraf ücreti alınacağının düzenlendiğini belirten Başkan Çerçioğlu söyle konuştu. “Kanunun uygulamasında ortaya çıkan bazı aksaklıkların giderilmesi için bakanlığa bir yazı ile müracaat ederek ücretin alınıp alınıp alınmaması, hangi hallerde alınmaması gibi konularda bilgi istedik. Bakanlıktan aldığımız yanıt, katı atık ücretin alınması yönündeydi. Konuyu basın mensuplarımızla paylaşarak, halkımızı bilgilendirdik. Ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan mecliste önerge vererek, ücretin kaldırılmasını istedi.”

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 15 Şubat 2013 tarih ve 28560 sayılı resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğin 31 Aralık 2014 tarihine kadar erteleyerek kararından geri adım attığını ifade eden Başkan Çerçioğlu sözlerine şöyle devam etti. “Bakanlık yönetmeliğini belediye meclisi gündemine alarak, karar almamız gerekiyor. 15 Şubat’ta yayınlanan yönetmelik Mart başında elimize geçtiği için Mart ayında yaptığımız meclis gündemine alamadık. 1 Nisan Pazartesi günü yapacağımız meclis gündemine alarak katı atık ücretinin alınmaması kararını alacağız.”

 

Başkan Çerçioğlu, ‘Atıksu ve Evsel Katı Atık Ücreti ödenmesi’ uygulamasını ertelemenin doğru bir karar olduğunu sözlerine ekledi.

 

kaynak : aydın24haber.com
YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AYDIN 24 SAAT HABERLERİ

Şehit Astsubay düzenlenen törenin ardından defnedilmek üzere memleketi Çorum’a gönderildi.
İlk Toplantısını Yapmak Üzere Vali Yardımcısı Hayrettin ÇİFTÇİ ‘Nin Başkanlığında Toplandı.
Gelecek Nesillere Kan Bağışı Bilincinin Aktarılabilmesi İçin Gerekli Eğitimlerin Verilmesi Amaçlanıyor.
CHP’li Aydın Belediyesi, sağlık kuruluşlarından toplattırdığı tıbbi atıkları sterilize etmeden gelişigüzel çöp alanların..
Sosyal Güvenlik Kurumu Aydın İl Müdürü Rifat Kocaoğlu, yapımına başlanan SGK il binası inşaatında incelemelerde bulundu...
Aydın İHH Yönetim Kurulu ADÜ Rektörü Prof.Dr.Cavit Bircan'ı Ziyaret Etti
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Arslan : Kudüs Bizim HerşeyimizAGD Aydın Hanımlar Komisyonu eylemlerinde kararlı
Milli Görüşün Dik Duruşun Sesleri Aydın da Filizlenmeye Başladı Geniş Bir Katılımın Gerçekleştiği Aydın Anadolu Gençlik Derneği Şube Başkanlığı ..
Eski Sağlık Müdürü Dr. Adnan Akçam vefat ettiAydın’ın tanınmış hekimlerinden ve Eski İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Akçam vefat e..
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
reklam