Bugun...
Çerçioğlu; Katı Atık Ücreti Almayacağız
Tarih: 21-03-2013 16:19:00 + -



Çerçioğlu; Katı Atık Ücreti Almayacağız
Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ?Atıksu ve Evsel Katı Atık Ücreti tahsilâtının? erteleneceğini açıkladı.

 

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 11. maddesine istinaden belediyelerinin gerçekleştirdiği ‘Atıksu ve Evsel Katı Atık Ücreti tahsilâtının’ ertelenmesini istediğini hatırlatan Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ilgili kanun ve yönetmeliklere istinaden başlayan uygulama karşısında vatandaşlardan yoğun şikâyetler geldiğini söyledi.

 

2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 11. maddesinde belediyelerin meclisleri tarafından belirlenecek tarifeye göre atıksı toplama, arıtma ve bertaraf ücreti ile katı atık toplama, taşıma ve bertaraf ücreti alınacağının düzenlendiğini belirten Başkan Çerçioğlu söyle konuştu. “Kanunun uygulamasında ortaya çıkan bazı aksaklıkların giderilmesi için bakanlığa bir yazı ile müracaat ederek ücretin alınıp alınıp alınmaması, hangi hallerde alınmaması gibi konularda bilgi istedik. Bakanlıktan aldığımız yanıt, katı atık ücretin alınması yönündeydi. Konuyu basın mensuplarımızla paylaşarak, halkımızı bilgilendirdik. Ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan mecliste önerge vererek, ücretin kaldırılmasını istedi.”

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 15 Şubat 2013 tarih ve 28560 sayılı resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğin 31 Aralık 2014 tarihine kadar erteleyerek kararından geri adım attığını ifade eden Başkan Çerçioğlu sözlerine şöyle devam etti. “Bakanlık yönetmeliğini belediye meclisi gündemine alarak, karar almamız gerekiyor. 15 Şubat’ta yayınlanan yönetmelik Mart başında elimize geçtiği için Mart ayında yaptığımız meclis gündemine alamadık. 1 Nisan Pazartesi günü yapacağımız meclis gündemine alarak katı atık ücretinin alınmaması kararını alacağız.”

 

Başkan Çerçioğlu, ‘Atıksu ve Evsel Katı Atık Ücreti ödenmesi’ uygulamasını ertelemenin doğru bir karar olduğunu sözlerine ekledi.

 

kaynak : aydın24haber.com




YORUMLAR



İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AYDIN 24 SAAT HABERLERİ

Aydın'da A.A. evinde yaşadığı 32 yaşındaki Nezahat Çetin'e iddiaya göre cinsel tacizde bulundu. Direnen kadını balyozla ..
Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın İli Şubeleri Eşgüdüm Toplantısı Kuşadası’nda Yapıldı.
Kuşadası Belediyesi tarafından bakım ve onarım çalışmaları yapılıyor.
Cumhuriyetin 50. Yıl Anıtını Aydında Meydanlarda Görmek İstiyoruz.
Prof.Dr.Cavit Bircan'a hizmetlerinden dolayı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından plaket verildi.
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HDP'li Eş Başkan Aydın'lı çıktıBiz sırtımızı PKK’ya dayadık” dediği ortaya çıkan Figen Yüksekdağ Aydın doğumlu ..
HDP Aydın il örgütüne saldırıHDP Aydın İl Örgütü: Bize hakaret eden gençler Yarbay kadar sorgulayıcı olmalı..
Akrabası kadını balyozla öldürdüAydın'da A.A. evinde yaşadığı 32 yaşındaki Nezahat Çetin'e iddiaya göre cinsel t..
“MEL-UN” Sinema Filmi Çekimleri SürüyorMuğla Yenice ve Yerkesik mahallesinde çekilen uzun metraj sinema filmi çekimleri..
HDP'li Eş Başkan Aydın'lı çıktıBiz sırtımızı PKK’ya dayadık” dediği ortaya çıkan Figen Yüksekdağ Aydın doğumlu ..
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
reklam